Zapos

Komplexní řešení bezpečnostních řídících a inteligentních elektroinstalací

  • Inteligentní elektroinstalace naučí Váš dům myslet

  • Komplexní řešení elektronických systémů

  • Úsporná energie s chytrým rozvaděčem

  • Chci ovládat svůj dům z tabletu, nebo chytrého telefonu

  • Důvěřujte nám, prověřujeme za Vás

Drobečková navigace

ZAPOS.cz > Služby > Slaboproudé technologie > Zabezpečovací signalizace – EZS

Zabezpečovací signalizace – EZS

Montáže, revize a servis elektronických bezpečnostních systémů - EZS

Instalace elektronických zabezpečovacích systémů  je jednou z nejrozšířenějších ochran proti vloupání do objektu a odcizení majetku. Je to skupina navzájem propojených technických prostředků, které jsou schopny velice spolehlivě rozpoznat přítomnost nežádoucí osoby a tuto skutečnost signalizovat několika způsoby dle přání majitele.

Řešení zabezpečení objektů a možnosti systémů EZS jsou navrhovány v souladu s požadavky ČSN EN 50131-1, ČSN EN 50131-6. Těmito normami se řídí i pravidelné revize systémů. Veškeré navrhované komponenty EZS musí být certifikovány pro použití v určitém prostředí a zároveň zařazeny do příslušného stupně zabezpečení. Stupně zabezpečení rozdělujeme na čtyři kategorie: nízká, nízká a střední, střední až vysoká a vysoká rizika. Dle požadavků zákazníka dodáváme systémy certifikované Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ).

Výběr systému z hlediska způsobu instalace a vzájemné komunikace jednotlivých bezpečnostních prvků můžeme rozdělit na drátové a bezdrátové. Každý zabezpečovací systém má své výhody i nevýhody a proto při výběru musíme vycházet z toho, že systém má za úkol chránit Váš majetek a proto musíte mít jistotu, že se na Váš zabezpečovací systém můžete spolehnout.

Drátové zabezpečovací systémy EZS

Elektronické zabezpečovací systémy jsou finančně mnohem dostupnější  než si řada lidí myslí.

Nevýhodou je složitější instalace z důvodů instalace kabeláže k jednotlivým prvkům systému EZS (čidla, magnety)  a delší doba pro montáž a tím i vyšší pořizovací náklady.

Z důvodu instalace rozvodů jsou vhodné zejména tam kde se dům rekostruujete nebo stavíte. Od určité velkosti systému bývá klasická drátová instalace cenově výhodnější.

Výhodou jsou podstatně nižší náklady na údržbu oproti bezdrátovému zabezpečovacímu systému. Mění se jen záložní baterie, jejíž životnost je cca 5 let. Při správné instalaci drátového systému EZS je třeba zdůraznit jeho vysokou spolehlivost a dlouhodobou funkčnost. Systémy jsou velice snadno rozšířitelné o další prvky a to i o bezdrátovou nadstavbu.

Bezdrátové zabezpečovací systémy

Nespornou výhodou elektronického systému bezdrátového zabezpečení je snadná instalace ( bez sekání nebo instalace lišt) a rychlá, což Vás ušetří od zbytečného vrtání, hluku a nepořádku. Lze ho i rychle odinstalovat, pokud se stěhujete. Každý bezdrátový detektor má baterií pro jeho napájení, a komunikace s ústřednou probíhá pomocí radiového signálu. Z toho ale vyplývá zřejmá nevýhoda z pozdějšího provozního hlediska. Všechny prvky jsou napájené z akumulátorů, které mají výdrž od jednoho do dvou let. Výdrž je závislá na daném bezdrátovém prvku a také na četnosti jeho spouštění.  Další nevýhodou je také vyšší pořizovací cena bezdrátových prvků systému EZS. V úvahu je nutné vzít též omezenou komunikační vzdálenost mezi jednotlivými prvky zabezpečovacího systému a také možnost rušení komunikace vnějšími elektromagnetickými vlivy. U bezdrátového systému elektronického zabezpečení EZS je nutné klást větší důraz na pravidelné kontroly a údržbu zabezpečovacího systému.

Komponenty systémů EZS

Díky vyšším nárokům na zabezpečení svého majetku a množství dostupných technologií pak koncový uživatel může ztrácet přehled o všech produktech  a zejména o vhodnosti aplikace daného produktu pro svůj konkrétní případ.

Zabezpečovací ústředny zajišťují nejen dokonalou ochranu, ale nabízí navíc celou řadu ovládacích možností, které lze plně přizpůsobit požadavkům vlastníka uživatele systému.
Důležitou součástí je určit co chceme zabezpečit, navrhnou vhodná čidla a detektory a jejich správné umístění tak, aby byla eliminována všechna rizika a zároveň se předešlo planým poplachům.
Detektory vyhlásí  poplach okamžitě při zjištění pohybu ve střežených místnostech

Pokud doma máte domácího mazlíčka psa nebo kočku, tak se instalují detektory pohybu, která dokáží odlišit malé zvíře od člověka.
Důležité je, aby se při instalaci detektorů k ústředně měl každý detektor samostatný kabel, který tvoří smyčku. Není dobré instalovat více detektorů na jednu smyčku. Bezpečnostní smyčka je vyvážena dvěma odpory tak, aby byly signalizovány stavy – zkrat smyčky, klidový stav, poplachový stav a přerušení smyčky

Z ovládacího místa (vstup do domu, garáž) se systém zapíná a vypíná přímým zadáním kódu na ovládací klávesnici, nebo nepřímo dálkovým ovladačem, mobilním telefonem, čipem nebo otiskem prstu.
Zapnutí elektronického zabezpečení rodinného domu se používá také v režimu DOMA hlavně pro ochranu v nočních hodinách. Systém je naprogramován tak, že pokud uživatel domu aktivuje zapnutí, ale neopustí dům, tak se vypnou předem naprogramované detektory(chodba, ložnice)

Na objekt se instaluje akustická siréna s majákem, další možností signalizace je lokální vyhlášení poplachu vnitrní sirénou nebo akustické signalizace klávesnice.

Chcete-li zvýšit bezpečnost zajištění Vašeho objektu, můžete využít GSM modul, který přenáší hlasové nebo textové (SMS) informace o stavu zabezpečovacího systému nebo  o vloupání, požáru, úniku plynu.

Veškeré informace o poplachové události, popřípadě poruchové událost, je možné přenášet mimo střežený objekt a dále zpracovávat. K nejvýznamnějším způsobům patří přenos na pult centrální ochran (PCO) smluvně sjednané hlídací agentury.

Standardem u zabezpečovacích systémů je také ochrana před nebezpečím požáru nebo výbuchu. Ke včasné detekci požáru se používají optické nebo tepelné požární hlásiče. Pokud se k topení nebo vaření používá plyn, používá se detektor úniku plynu

Pro zabezpečení venkovních ploch se využívá perimetrická ochrana pomocí mikrovlnných detektorů, infra závor nebo plotových . Jejim  účelem je detekovat pachatele ještě před tím, než naruší střežené prostory.

Detektory pohybu 

Infračervený PIR detektor - snímání náhlého rozdílu teploty ve střeženém prostoru

Mikrovlnný MW detektor - snímání pohybu tělesa

Kombinovaný PIR+MW detektor - poplach je vyhlášen při zaregistrování oběma senzory   

Audiodetektory tříštění skla – slouží k ochraně prosklených ploch oken, dveří a stěn

Magnetické spínače – reagují na otevření zajištěné části (dveře, okna)

Mikrovlnné detektory vnější – přijímač a vysílač mezi sebou vytvoří elektromagnetické pole ve tvaru elipsy. Pokud je toto střežené pole narušeno, spustí se alarm. Hlavní výhodou oproti  IR systémům (infra závor)  je absence falešných poplachů způsobených okolními vlivy, jako déšť, sníh, malá zvířata a okolní vegetace. Správnou aplikací  těchto detektorů se pravděpodobnost odhalení pachatele zvyšuje až na 98%

Sleva na pojištění.
Při instalaci certifikované firmy získáte u řady pojišťoven nárok na významnou slevu z plateb pojistného. Neprofesionálně zajištěný byt Vám může přinést i zklamání v podobě krácení pojistného při pojistné události.

Revize
Každý elektronický zabezpečovací systém by měl procházet pravidelnými prohlídkami a údržbou, aby byla zaručena jeho spolehlivost a správná funkčnost. Proto je vždy nutné elektronické zabezpečovací systémy pravidelně revidovat. Revize by se měly být prováděny minimálně jednou do roka.  Toto platí pro veškerá bezpečnostní zařízení nezávisle na typu a způsobu provedení.

Instalujeme komponenty od těchto výrobců:

PARADOX, JABLOTRON, GALAXY, GENESIS, OPTEX, RISCO

-         



 
     
   

Spolupráce

 

Dacia Logan na AUTOPES.cz

 

booking-com.gif

Stavební firmy

 


ROBAU

Naši partneři

 

loga.png

TOPlist

Google Analytics

 

Návštěvnost stránek

122280

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.